Posted by Lucyna Jankowska On Listopad - 29 - 2013 2 Comments

                                       Jak ważne są witaminy i minerały?

witaminy i minerały

Nazwa „witamina” pochodzi od łacińskich słów vita (życie), oraz amina (związek chemiczny zawierający grupę aminową) i została wymyślona, oraz wprowadzona przez polskiego biochemika Kazimierza Funka w 1912 r. 

Co to są witaminy i minerały, czy one  są naprawdę ważne? Odpowiedź jest prosta: TAK!
Witaminy i minerały to niezbędne składniki odżywcze, które nasz organizm potrzebuje codziennie, aby funkcjonować poprawnie.

Witaminy to cząsteczki organiczne, które są wymagane do budowy ciała i  funkcji  odnowy.
Minerały to  podstawowe elementy, takie jak  wapń,magnez , fluor, fosfor, miedź,potas, żelazo i cynk, które są kluczowe w budowaniu komórek organizmu. Każdy ma swoją własną specyficzną rolę i nie mogą uzupełniać  się nawzajem.
Zdjęcie dzięki uprzejmości Apolonia
FreeDigitalPhotos.net 

Każdego dnia nasz organizm produkuje jakieś 200 miliardów czerwonych ciałek krwi i nasze ciało całkowicie  je wymienia co 120 dni. Co kilka miesięcy nasza skóra regeneruje  się, a nasz kościec odbudowuje się co 90 dni.
Nic dziwnego, że czasami czujemy  się zmęczeni.

Spójrzmy najpierw na witaminy .

Witaminy są podzielone na 2 grupy, rozpuszczalne w tłuszczach i rozpuszczalne w wodzie.
Te  rozpuszczalne w tłuszczach są przechowywane w tkance tłuszczowej i wątrobie i mogą pozostawać w ciele nawet przez 6 miesięcy. Używane  są one na miarę potrzeb.
Witaminy rozpuszczalne w wodzie nie są przechowywane w organizmie, podczas podróży w strumieniu krwi i wymagają wymiany, co dzień.

Witaminy rozpuszczalne w tłuszczach to  m.in. A, D, E i K.
Witamina A i D są zaangażowane z oczu, skóry, włosów i kości.
Witamina E jest niezbędna, ponieważ jest zaangażowany w wiele funkcji organizmu, w tym zdrowych komórek, wzrost, oczy, wątrobę i skórę i pomaga w zapobieganiu raka i choroby serca.
Witamina K jest używana w nerkach i reguluje  krzepliwość krwi.

Rozpuszczalne  w wodzie  są witaminy z grupy B iC.
grupa B jest w rzeczywistości dużą rodziną witamin jest ważna dla naprawy komórek, czerwonych krwinek i wytwarzania energii.

Witamina C obniża poziom cholesterolu, reguluje ciśnienie krwi, ma zasadnicze znaczenie dla układu immunologicznego.

Minerały są tak samo ważne

Istnieje wiele minerałów wykorzystywanych w organizmie, oto niektóre najbardziej powszechnie uznawane:
Wapń…. niezbędny dla mocnych kości i zębów
Żelazo.. przenosi tlen we krwi i wspomaga mózg do prawidłowego funkcjonowania.
Cynk… wspomaga system odpornościowy, wspomaga gojenie ran i ma kluczowe znaczenie w produkcji hormonów, tak                  bardzo istotnych dla prawidłowego funkcjonowania wielu naszych organów.

Jod .. niezbędny do pracy gruczołu tarczycowego i odgrywa kluczową rolę w zapobieganiu powstawaniu wola.
potas .. istotny dla serca, nerek, mięśni i układu nerwowego. 
chrom .
.. Jest bardzo ważny, i współpracuje z insuliną w procesie trawienia.
magnez...konieczny do metabolizmu wapnia, fosforu, sodu, potasu i witaminy C. Odgrywa ważną rolę w procesie                              skurczu mięśni w tym mięśnia sercowego
 fluor… wchodzi w skład tkanki kostnej i szkliwa zębów. Zapobiega próchnicy zębów oraz wzmacnia kości

fosfor… znajduje się we wszystkich żywych komórkach i pokarmach a około 80% fosforu występuje w połączeniach z                        wapniem w kościach i zębach, nieco mniej w mięśniach i mózgu. Fosfor aby był w pełni aktywny, wymaga                                 obecności witaminy D oraz wapnia przy czym wapń i fosfor współdziałają najefektywniej, gdy występują w                               proporcji dwa do jednego

miedź… jest pierwiastkiem śladowym występującym w całym organizmie a jej ilość ocenia się na około 100                                               miligramów. Ponad połowa miedzi znajduje się w mięśniach i kośćcu. Miedź wchodzi w skład wielu enzymów i                        bierze udział w wielu procesach przemian metabolicznych.
potas… reguluje równowagę wodną organizmu i utrzymuje prawidłowy rytm serca oraz wpływa na równowagę                                      kwasowo -zasadową i utrzymują właściwe ciśnienie osmotyczne. Ułatwia jasne myślenie polepszając                                            zaopatrzenie    mózgu w tlen, pomaga w usuwaniu produktów przemiany materii.

ten wpis został znaleziony dzięki słowom kluczowym:

  • jakie witaminy wazne dla pracy serca

2 Responses so far.

  1. […] , co  cytryna, ( a głąb ma jeszcze więcej).  Posiada komplet niezbędnych dla zdrowia witamin z grupy B, sporo witaminy A, U i trochę witamin E, K i                             […]

  2. […] – biały ser, źródło białka oraz magnezu, potasu, cynku oraz witamin- przede wszystkim witaminy A, D i z grupy B. Twaróg nie zawiera dużo wapnia. Podczas odsączania twarożku od serwatki […]